Historia ------> [Powrót] ------> Strona główna

Halina KonopackaHALINA KONOPACKA

Halina Konopacka urodziła się 26 lutego 1900 r. w Rawie Mazowieckiej, jako najmłodsza córka Jakuba Konopackiego i jego małżonki Marianny z Raszkiewiczów. Kilka lat później wraz z rodziną przeprowadziła się do Warszawy. Dorastała w zamożnym mieszczańskim domu, w którym dbano o odpowiednie wychowanie i wykształcenie dzieci. Ze sportem zetknęła się jako studentka filologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od początku kariery sportowej była członkinią stołecznego AZS-u.

Zaczynała od narciarstwa. W 1924 roku zapisała się na kurs narciarski i już każdą zimę spędzała w Zakopanem. Z zamiłowaniem grała w tenisa. Umiała też dobrze pływać. Lubiła także gry zespołowe, zwłaszcza koszykówki (grała w meczach międzyklubowych AZS-u). Pasjonowała się motoryzacją. Wytwornie wyglądała za kierownicą własnego kabrioletu "Lancia". Próbowała też swoich możliwości w rajdach samochodowych.

Z lekkoatletyką zetknęła się wiosną 1924 roku. Już w pierwszym roku swych startów (1924) zdobyła dwa tytuły mistrzyni Polski: w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. Od tej pory odnosiła same sukcesy. Podczas mistrzostw Polski w 1928 roku wzięła udział aż w dziesięciu konkurencjach, w siedmiu z nich stanęła wówczas na najwyższym podium. Wielokrotnie w lekkoatletyce ustanawiała kobiece rekordy Polski. W swojej koronnej konkurencji - rzucie dyskiem była wielokrotną rekordzistką świata. Największy swój triumf święciła 31 lipca 1928 roku w Amsterdamie na Igrzyskach IX Olimpiady. Rzutem 39,62 m Halina Konopacka wygrała konkurs. Wynik ten był pierwszym kobiecym rekordem olimpijskim w rzucie dyskiem i o 44 cm lepszy od rekordu świata. Spełniły się marzenia i nadzieje tysięcy Polaków.

Po raz pierwszy na olimpijskim stadionie rozległy się dźwięki "Mazurka Dąbrowskiego", a Polka stanęła na najwyższym podium. Przez wszystkie lata obok pisania wierszy i malowania obrazów zawsze sport był obecny w jej życiu. Po zakończeniu wojny po latach tułaczki osiadła z mężem w Stanach Zjednoczonych. Zmarła 28 stycznia 1989 roku w Daytona Beach na Florydzie.


[Powrót] ------> Strona główna